Чому немає місячних, і коли варто про це переживати

Коли приходять ті дні календаря, а нічого не відбувається, стає тривожно. А якщо експрес-тест на вагітність показав негативний результат, то зовсім незрозуміло – у чому справа. Можливо, тест схибив і потрібно купити інший? Однак, трапляються випадки, коли причиною відсутності менструації дійсно стає не вагітність. Як викликати місячні за допомогою пігулок читайте тут https://intermobi.com.ua/tabletki-dlya-vikliku-misyachnix-ginekolog/.

Що вважати за порушення?

У нормі місячний цикл триває 28-35 днів, хоча бувають невеликі відхилення, які теж можна вважати нормою. Регулярний цикл встановлюється після повного закінчення статевого дозрівання (приблизно до 18 років). Але в деяких дівчат цикл навіть у дорослому віці може бути “плаваючим” – тобто коливатися на кілька днів.

Затримкою можна вважати відсутність менструації через 5 або більше діб із передбачуваної дати. І чим більший термін, тим сильнішим є привід відвідати лікаря, навіть якщо самопочуття відмінне, а тест на вагітність негативний.

«Жінкам, чий цикл так і не став регулярним, хоча підлітковий період пройшов давно, також потрібна консультація гінеколога. До речі, у такому варіанті циклу овуляція, а значить і вагітність можуть наступити у будь-який день циклу, тому ретельний та правильний підбір засобів контрацепції особливо важливий. Не плануєте поки що зачаття? Тоді метод контрацепції щодо овуляції не підійде».

Винятки, коли переживати особливо не варто – підлітки з циклом, що ще не встановився, годують молоді матері (навіть якщо перші місячні після пологів вже були) і жінки, близькі до менопаузи.

Цікавий факт – місячні іноді можуть бути у перші місяці вагітності. Такі кровотечі називаються імплантаційними.

Чому може бути затримки менструації?

Розглянемо основні причини затримки менструації, і чи є підставою для занепокоєння.

Стрес

Сильні переживання (особливо тривалий час) можуть змінити звичну тривалість циклу, аж до повного пропуску однієї з менструацій. Для статевої системи це не критично, а от на здоров’я решти всього організму стрес може позначитися не найкращим чином. Допоможуть сон, заспокійливі препарати, регулярні заняття спортом та перемикання фокусу уваги.

Менопауза

Зазвичай вона настає у віці 50-55 років, але може бути ранньою (після 40 років) або навіть передчасною (після 36). Так проявляється синдром виснажених яєчників (шансів змінити ситуацію практично немає, навіть якщо у жінки є репродуктивні плани). Інші причини – патології щитовидної залози, несприятлива екологія, курси променевої терапії. Передбачити ранній клімакс можна, якщо він був у матері чи бабусі.

Вага

На рівень жіночих гормонів впливають жирові відкладення. Різке або надмірне схуднення (до 45 кг і нижче), зловживання строгими дієтами, великі фізичні навантаження або ожиріння (2-й або 3-й стадій) можуть спричинити відсутність регулярних кровотеч. Що робити – пити вітаміни, нормалізувати харчування, проконсультуватись із лікарем.

Чому немає місячних, і коли варто про це переживати

Синдром полікістозних яєчників

Кісти та новоутворення в яєчниках порушують їхню нормальну роботу. Захворювання небезпечне порушенням роботи репродуктивних органів та безпліддям. А ще підвищений у таких випадках вироблення тестостерону веде до зовнішніх змін – надмірного зростання волосся на тілі, огрубіння голосу, змін у шкірі.

Гормональний збій

Виявляється за допомогою аналізу крові. Виникає при відміні гормональних контрацептивів, злоякісних пухлинах або порушеннях роботи інших органів внутрішньої секреції.

Гінекологічні захворювання

Пухлини, запально-інфекційні процеси, ендометріоз провокують затримку. До речі при них результат тесту на вагітність може бути як хибнонегативним, так і хибнопозитивним. Без лікування патології прогресують, стають хронічними, небезпечні безпліддям та іншими негативними наслідками.

Інші хвороби

Затримати місячні можуть не лише гінекологічні патології. ГРВІ, грип, хвороби нирок, гастрит, цукровий діабет та інші хвороби, а також прийом деяких медикаментів.

Зміни способу життя

На регулярності менструації можуть позначитися часті перельоти, зміни клімату, часових поясів і зміна характеру роботи.

Цікавий факт – 450 циклів у середньому у сучасної жінки за життя. Ще 150-200 і більше років тому їх було близько 160. Решту жінок були вагітні або годували грудьми.

Що робити?

Насамперед, не панікувати і не експериментувати над собою, намагаючись викликати менструацію. Причини можуть бути різними, тому діяти навмання небезпечно. Як, втім, і не зважати, особливо якщо затримки стали звичними.

Огляд гінеколога, УЗД, аналіз крові на гормони швидко і точно прояснять ситуацію. Тому не відкладайте візит та записуйтесь на прийом до гінеколога.